Czy warto inwestować w nowe maszyny?

Data dodania: 10.07.2019


Wielu właścicieli zakładów stolarskich od lat pracuje na tym samym sprzęcie i nie widzi potrzeby ich wymieniania. Najczęściej do momentu, aż któraś z maszyn odmówi posłuszeństwa, wtedy dopiero stolarz myśli o zmianie maszyny i zakupie nowej, która jest nieporównywalnie bardziej wydajna i sprawna od maszyn budowanych w starym systemie.

Jakie maszyny są niezbędne do stolarni?

Do wszystkich zakładów rzemieślniczych niezbędna jest pilarka, którą można podzielić tarcicę wzdłuż i w poprzek. Pilarką wycinamy podstawowy kształt elementu do obróbki. Kiedy zakład stolarski jest większy i przerabia się w nim duże ilości tarcicy. Najlepszym rozwiązaniem będzie solidna piła formatowa, która pracuje nieporównywalnie szybciej niż człowiek. Piły formatowe od producenta – polecamy.

Jak wybrać odpowiednią strugarkę?

Następną niezbędną maszyną jest strugarka – strugarka dwustronna lub czterostronna obrabia i wyrównuje elementy, które zostały wcześniej wycięte przy pomocy pilarki lub piły formatowej. Strugarka dwustronna wyrównuje równolegle płaszczyznę. Natomiast strugarka czterostronna może obrabiać materiał z czterech stron naraz. Strugarka przede wszystkim wyrównuje nierówności na tarcicy i pozostawia powierzchnię idealnie gładką bez żadnych wytłuczeń, skurczów sękowych i innych mankamentów jakie pojawiają się na drewnie. Strugarka grubościówka natomiast jest odpowiedzialna za odpowiednią grubość materiału.

Frezarka – maszyna wielozadaniowa

Reszta maszyn jest dobierana odpowiednio do profilu, w jakim specjalizuje się dany zakład stolarski. Jeśli nasz zakład stolarski będzie kierował się w stronę produkcji mebli będziemy potrzebować porządnej frezarki. Dobór odpowiedniego frezu jest kluczowy, aby starannie i z precyzją obrobić drewniany element. Frezarka może wycinać w drewnie, tworzyć w nim otwory, kształtować krawędzie. Frezarka to uniwersalne narzędzie, które jest niezbędne do produkcji mebli. Większość mebli jest pokrytych tapicerką, zakłady stolarskie wykonują podstawę mebli, a tapicer je tapiceruje. Jednak niektóre zakłady stolarskie kompleksowo zajmują się wykonaniem mebli włącznie z tapicerowaniem. – O tapicerowaniu mebli pisaliśmy tutaj.

Maszyny Winter

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na poprawne funkcjonowanie zakładu stolarskiego jest dobór odpowiedniego sprzętu. Producent sprzętu stolarskiego Winter Holztechnik posiada w ofercie niezastąpione maszyny wieloczynnościowe, które łączą ze sobą funkcje różnych sprzętów. Na przykład wyrównywarko-grubościówki, pilarko-frezarki, maszyny kombinowane i wieloczynnościowe. Dzięki temu element jest obrabiany przez jedną maszynę. Pozwala to znacznie zaoszczędzić na czasie, ponieważ wkładamy element surowca w jedną maszynę i nie musimy go przekładać do następnych . Jedna maszyna zajmuje również o wiele mniej miejsca niż kilka. Dlatego warto zaznajomić się z ofertą solidnego producenta maszyn stolarskich, pozwoli to zaoszczędzić oraz wyposażyć swój zakład w najwyższej jakości sprzęt.

Producent sprzętu stolarskiego Winter Holztechnik od 25 lat na rynku europejskim zachwyca swoją precyzją i jakością wykonania nawet najbardziej doświadczonych stolarzy. Zawód stolarza jest na wymarciu, aczkolwiek warto tej techniki nieco zaczerpnąć, chociażby, żeby wiedzieć jak powinno się używać odpowiednich maszyn.