Narzędzie do obróbki drewna – czy wszystkie działają tak samo?

Data dodania: 03.01.2019


Narzędzia do obróbki drewna mają jedno podstawowe zadanie – wykonać kształt dopasowany do twoich aktualnych wymagań. Czy w związku z tym mają podobne właściwości? Producent maszyn do obróbki drewna odpowiada – niekoniecznie. Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem wśród narzędzi stolarskich są różnego rodzaju tokarki i frezarki. Dzięki ich budowie i konfiguracji parametrów, pracujący ma okazję uzyskać nowe właściwości. Poznaj podstawowe różnice w tych sprzętach i wybierz dobrze!

Narzędzie do obróbki drewna Narzędzie do obróbki drewna – czy wszystkie działają tak samo?

Poznaj podstawowe różnice w pracy tokarek i frezarek! Główną kwestią, która dochodzi tu do głosu jest materiał, z jakim będziemy pracować. Oba urządzenia mogą zapewnić proces skrawania, jednak tylko tokarka pozwoli ci na obracanie materiału, czyli tak zwane toczenie. Frezarka z kolei jest świetnym rozwiązaniem na płaskich powierzchniach, zapewniając wykonanie rowków i właściwych zagłębień, tak aby dostosować materiał do naszych potrzeb. Zastanawiasz się do jakich prac użyć frezarkę, a kiedy postawić na tokarkę? Podstawową funkcją frezarki jest obróbka poprzez skrawanie na obszarze płaskich powierzchni. Frezarka wykonuje ruch obrotowy, dzięki czemu możesz nadać materiałowi określony kształt. Producent narzędzi do obróbki drewna wymienia dwa rodzaje frezarek – jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. W dzisiejszych czasach poziom tych narzędzi jest naprawdę wysoki, dzięki czemu możemy idealnie dobrać je do naszych potrzeb. Jeśli chodzi o pozostałe typy frezów, można wymienić pionowe, poziome, a także uniwersalne.

Maszyny stolarskie

Teraz przejdziemy do omówienia tokarek – to urządzenie doskonale poradzi sobie z obróbką skrawaniem, jednak sama obróbka dokonuje się za pomocą noża tokarki i wiertła. To sprawia, że przedmioty uzyskane z materiału będą miały kształt obrotowych brył. Dzieje się tak w wyniku toczenia za sprawą ruchu obrotowego – dopiero później przedmiot jest poddawany skrawaniu. Wymagania klientów wciąż rosną, dlatego oferta producenta narzędzie do obróbki drewna będzie wciąż rozszerzana. Możesz dzięki temu dobrać urządzenie o różnym zastosowaniu i różnych parametrach. Jeśli chcesz uniwersalne rozwiązanie, pomyśl o tokarce kołowej, która jest narzędziem precyzyjnym i wygodnym. Tokarki tarczowe czy uchwytowe również są często wybierane.

Nowoczesne urządzenia wyróżniają się automatyzacją parametrów – dzięki temu rozwiązaniu każdy może dopasować je do swoich indywidualnych wymagań. Jeżeli masz zamiar prowadzić warsztat stolarski – nie obędzie się bez urządzeń służących do profesjonalnej obróbki drewna. Dzięki dzisiejszej technologii, maszyny zapewniają doskonałą precyzję pracy, dzięki której wykonasz naprawdę niespotykane przedmioty.