Obróbka drewna – poznaj jej tajniki!

Data dodania: 03.01.2019


Drewno już od setek, a nawet tysięcy lat jest wykorzystywane przez człowieka, a pomimo nieustającego rozwoju technologii, wciąż pozostaje ono niezbędne w wielu dziedzinach życia. Właśnie z tego względu materiały drewniane są jednymi z najczęściej wykorzystywanych wśród różnego rodzaju branż. Nie należy zapominać o tym, że aby w stu procentach wykorzystać potencjał drewna, należy stosować bardzo dobrej jakości urządzenia służące obróbce.

Zacznijmy od kwestii przemysłowej obróbki drewnianej – w tym przypadku z całą pewnością można stwierdzić, że najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju techniki automatyzacji i maszyny, które coraz bardziej wypierają obróbkę ręczną z obiegu. Pełna automatyzacja produkcyjna gwarantuje nam pewność, że dosłownie wszystkie elementy – nawet te najmniejsze, będą wykonane z odpowiednią starannością. Tego nie zapewni nam nawet najdokładniejsza obróbka ręczna – a jeśli tak, musiałaby być bardzo, ale to bardzo czasochłonna. W dzisiejszych czasach nie możemy sobie na to pozwolić, ponieważ czas to pieniądz. Większa wydajność maszyn to kolejny ich atut, który ciężko jest podważyć. Metody przemysłowe, to między innymi frezowanie, czyli wytwarzanie różnego rodzaju rowków, ząbków i detali, a także toczenie (obrabiane drewno znajduje się w ruchu, maszyny natomiast pozostaje w miejscu) oraz gięcie, które najlepiej jest poprzedzić działaniem pary na drewno.

Obróbka drewna – poznaj jej tajniki! Obróbka drewna – poznaj jej tajniki!

Pozostaje jeszcze kwestia obróbki hobbystycznej, albo też rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej – w tym przypadku obróbka ręczna jest dużo częściej wykorzystywana. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta – w przypadku artystycznej obróbki drewna, większość detali wymaga ludzkiej ręki, ponieważ ich złożoność jest zazwyczaj nie do odtworzenia w trakcie produkcji przemysłowej. Niestety – z pewnymi zadaniami nie poradzą sobie nawet najbardziej zaawansowane urządzenia.

Bezpieczna obróbka drewna

Ostatnim zagadnieniem, którego omówieniem zajmiemy się w tym artykule, będzie chemiczna obróbka drewniana. Każdy doświadczony producent maszyn CNC, powie nam, że nie może ona w żaden sposób wpłynąć na kształt oraz inne właściwości drewna. Czemu zatem ona służy? To przede wszystkim sposób na wytrącenie z materiału drewnianego jego składników, a następnie dalsza ich obróbka. Zdarza się, że obróbką nazywa się również takie czynności, jak lakierowanie lub bejcowanie – należy do tej listy dodać również bejcowanie. Pamiętajmy, że to jedynie zabiegi mające na celu jak najlepsze zabezpieczenie drewna przed wpływem różnego rodzaju warunków atmosferycznych lub uszkodzeniami mechanicznymi.

Profesjonalne maszyny stolarskie

Schody Szczecin